Статьи

Як допомогти дитині подолати труднощі у відносинах з друзями

Опубликовано: 29.09.2018

видео Як допомогти дитині подолати труднощі у відносинах з друзями

Free to Play: The Movie (US)

Так влаштоване життя, що навіть люди, що викликають до себе симпатію і вміють налагоджувати спілкування, втрачають друзів. Ні одна дружба: будь то дорослий або дитяча, довготривала або найвірніша, не застрахована від невдач і розриву відносин.


BEST SPEECH EVER - Simon Sinek on Millennials in the Workplace | SO INSPIRING!

Це і відрізняє звичайну дружбу від родинних зв’язків: вона не передбачає беззастережну любов і відданість; добре ставлення до себе від іншої людини можна тільки заслужити:

— вчинками, — демонстрацією позитивних якостей (поваги, виконання обіцянок, доброти, чуйності, щирості).

Кожна дитина на певному етапі життя зіштовхується з ситуацією втрати друга. В одних випадках це відбувається поступово, в інших – події розвиваються стрімко, і одне нездоланну суперечність зводить нанівець багаторічні дружні відносини.


Metamorphosis

У такий непростий для дитини час батьки повинні його підтримати і допомогти впоратися з розчаруванням. При цьому в одних ситуаціях дорослому краще залишитися в стороні, обравши роль спостерігача, і дозволити дітям самим залагодити конфлікт, в інших — негайно втрутитися.

Приклад сім’ї

Від того, як побудовані взаємини в сім’ї дитини, буде залежати те, як він сприйме розрив відносин і покаже готовність до примирення. Якщо у дитини присутня постійно перед очима зразок правильної поведінки батьків в складних ситуаціях, якщо в його сім’ї прийнято вибачатися і приймати вибачення, співчувати, прощати, слухати, підтримувати, піклуватися, то при вибудовуванні власних відносин із друзями, він вільно чи мимоволі буде брати за основу подібні моделі для наслідування.

Особистий досвід та історії з життя ваших знайомих допоможуть дитині розібратися в складних питаннях, які стосуються взаємовідносин. Вкажіть дитині визначальні риси характеру своїх друзів, і поясніть, як вони допомагають в дружбі, і чому ви вважаєте, що ваші стосунки з ними перевірені часом.

Розмови на тему значущості дружби, допоможуть мотивувати чадо на пошук людини, якій він зможе по-справжньому довіряти. Розвійте ілюзії про те, що з надійними і вірними друзями йому не завжди легко; поясніть важливий момент: дружба часто перевіряється на міцність, зазнаючи серйозних випробувань, однак тільки справжні друзі справляються з ними і рухаються далі.

Порада батькам!

Як можна рідше використовувати в мовленні словосполучення «кращий друг». Дитина, орієнтуючись на подібну характеристику, створить ідеальний образ і буде пред’являти до своїх друзів завищені вимоги.

Як показує практика, дружба, зародилася між дітьми в ранньому дитинстві чи в початковій школі, ймовірно, зійде нанівець у старших класах. І це природно! Адже з віком змінюються інтереси, а з ними і коло спілкування. І добре якщо це розуміє ваша дитина, тоді згодом його не буде мучити почуття провини, що він не зміг зберегти «справжню дружбу».

Як переживають розрив дружніх відносин діти різного віку

Від малюків можна часто почути кумедні, але одночасно категоричні заяви про те, що більше ніколи не будуть дружити з кимось: «Я з Катею дружити не буду, а то потім доведеться одружитися» (Сергій, 5 років), «З Семеном я не дружу, я його просто люблю» (Вероніка, 6 років), «Максим не пригостив цукеркою, от і нехай тепер дружить з іншим хлопчиком» (Андрій, 4, 5 року).

Однак подібні висловлювання не слід сприймати всерйоз, в більшості випадків це не більш ніж тимчасова сварка, яка забудеться вже через кілька днів. «Дошколятами» сприймаються дрібні сварки спокійно, і все тому, що вони в силу свого віку не правильно визначають «кращих друзів»: для них малюк, який виявив бажання пограти вже вважається приятелем, і тому «дружба» не міцнішає, але кожен раз «оновлюється».

Малюкам властиво драматизувати події, перебільшувати. Однак деякі хлопці, у силу надмірної чутливості, важко переживають втрату одного, і подібна подія може здаватися катастрофою. У цій ситуації дорослим важливо показати, як їм шкода, що малюкові довелося пережити розставання; дайте йому зрозуміти, що ви усвідомлюєте, як йому не просто, і висловіть готовність його підтримати. Приведіть свої приклади з життя, як ви розлучалися з друзями і як переживали.

Коли діти починають відвідувати школу, вони об’єднуються у групи, і якщо дитина, не вливається в одну з таких груп однолітків, у нього не виходить знайти з ними спільну мову, то стає ізгоєм, відчуває себе відкинутим.

Порада батькам! Якщо в школі у вашого сина або дочки відносини з однолітками залишають бажати краще, розширте коло їх спілкування. З допомогою нових знайомств дитина відвернеться і почне все спочатку. Запропонуйте дитині на вибір спортивну секцію, заняття з робототехніки, гурток рукоділля або художню студію, яку відвідують учні різного віку.

У чому причина?

Багато причини можуть спровокувати сварку між найкращими друзями: від банальних (розбіжності, що виникли в грі, відмова у виконанні тих чи інших дій, небажання ділитися), до більш серйозних (поява в дружніх відносинах третьої дитини, який всіляко намагається витіснити колишнього друга і зайняти його місце).

Підлітки надають власної дружбу більше значимості, їх з друзями пов’язують не просто спільні інтереси, гри, навчання, але й безмежну довіру. Дружба переривається, коли хтось із хлопців, зважившись на об’явлення, розповідає іншим про себе чи своєї сім’ї щось дуже особисте, після чого один з них або обидва починають відчувати власну уразливість, виникає страх, що таємниця буде розкрита.

Порада батькам! Поясніть своєму чаду, що вибудовування близьких, дружніх стосунків завжди пов’язане з якимись розчаруваннями, ризиком, який виправданий, адже для людини будь-яка взаємодія-це багатий життєвий досвід.

Оскільки діти часто вибирають друзі хлопців, «що знаходяться поруч (живуть в одному будинку чи на одній вулиці, відвідували одну школу, гурток, секцію), то і приводом до припинення дружніх відносин стає звичайний переїзд, переведення до іншого навчального закладу, в результаті чого діти розлучаються.

Порада батькам! Якщо друг переїхав, не знецінюйте емоції та переживання дитини з цього приводу; не кращий варіант звільнитися штампами: «Дурниця, подружишся з ким-небудь ще!», «Твій новий знайомий буде цікавіше». Підкажіть дитині, що спілкування продовжиться, якщо він буде іноді листуватися або час від часу телефонувати з одним.

Хлопці, які навчаються в початковій школі, віддаляються один від одного за причини недостатнього спілкування, втрати загальних інтересів.

Порада батькам! Якщо дитина часто вступає в суперечку з друзями, але виходить з нього переможеним, навчіть його як можна переконливіше відстоювати свою позицію, щоб його думка враховувалася і до його слів прислухалися. Однак не забувайте помічати, що тільки вміння вислухати і прийняти думку іншої людини, допоможе прийти до компромісу.

Розбіжності зміцнюють дружбу

Якими б гармонійними були стосунки між двома людьми, мир і взаєморозуміння змінюються розбіжностями. Тільки уявіть на хвилину, що ви і ваші друзі в усьому погоджуєтесь один з одним, не сперечаєтеся і не дискутуєте. Сподобалися б вам такі відносини? Найімовірніше, що ні: вони були б нудними, одноманітними, нудотними. Тільки в суперечці люди більше дізнаються про погляди та уподобання один одного, підлаштовуються під них, приймають і навіть змінюють власні переконання.

Як запевняють психологи, сварки з подальшим примиренням позитивно впливають на дружбу, роблячи її міцніше. Все тому, що при виникненні конфліктних ситуацій, кожний з них прагне вийти, поступаючись своїм друзям. В результаті суперечки припиняються, але досвід вирішення конфліктів та примирення залишається. Так як спілкування між дітьми протікає на рівних, то і складнощів з примиренням, домовленістю між собою у них виникає менше, ніж з батьками.

Важливо розмежовувати звичайні розбіжності і галасливі сварки. Відносини, де часто критикують і скаржаться, приречені на розрив. Діти повинні розуміти, що гармонії в дружбі домагаються при дотриманні балансу між згодою і спорами. Адже сперечаючись один з одним, хлопці прагнуть з’ясувати, чи багато у них спільного, що об’єднує і зміцнює їх дружбу.

Порада батькам!

Поясніть своїй дитині позитивні наслідки розбіжностей, що виникає між людьми, і тоді він буде відчувати себе менш ураженим, і не стане гостро переживати чергові сварки, але навчиться знаходити позитивні моменти в них.

Наприклад, ви можете помітити: «Як добре, що Міша зізнався тобі синку, що йому не подобається цей супергерой з мультфільму, ми помилилися з подарунком на день народження, купивши йому настільну гру з цим персонажем». І вже точно чого не потрібно робити в присутності дитини – лаяти його колишнього друга: «Я рада, що ти перестав дружити з Сашею! Він сам лінувався і тобі не давав вчитися!».

Ви повинні розуміти, що за сваркою настане примирення, і якщо у вашого чада налагодяться стосунки з другом, подібні висловлювання можуть надовго залишитись в його пам’яті, і він не раз вам їх пригадує.

Допомагаємо все залагодити

Розбіжності між друзями вирішаться примиренням, або повним розривом відносин, і в цьому випадку важливо допомогти дитині подолати переживання із-за втрати друга.

Якщо ініціатива про відновлення дружби надходить від обох приятелів, вам буде не складно допомогти їм. Поговоріть зі своїм чадом на тему співпереживання, запропонуйте йому поставити себе на місце одного і спробувати відчути його емоції, зрозуміти мотиви вчинків. Так ви допоможете дитині зробити перші кроки на шляху до примирення.

Наприклад, запропонуйте запросити друга в гості або погуляти, відправити йому електронний лист або повідомлення в соціальній мережі, повернути книгу, яку брав почитати. Або прийміть кардинальні заходи і приведіть обох хлопців на одну ігрову або шкільний майданчик, місце, де вони найчастіше бували, коли дружили, і умовте потиснути один одному руки і примиритися.

Якщо один з друзів не прагне відновлювати дружбу, постарайтеся заспокоїти свою дитину. Головне, щоб він не залишався зі своїми переживаннями наодинці, і знайшов вихід своїм емоціям.

В цей непростий для чада період життя, приділяйте їй якомога більше часу, оточіть турботою, увагою, любов’ю, підтримкою, допоможіть підвищити самооцінку. Схвалюйте пошук нових друзів; перебуваючи в полоні страху бути відкинутим, чадо може в короткий термін познайомитися з новим другом і навіть запросити його в гості. Не бороніть цього. Поговоріть з іншими матусями, і дізнайтеся, які секції ходять їхні діти, і запропонуйте дитині до них приєднатися.

Донесіть до дитини переконання, що будь-які відносини можна відновити, і якщо люди розлучаються, це не означає що назавжди. Наведіть приклад, як дорослі люди через короткий час і навіть через десятиліття починали знову спілкуватися зі старими друзями. А ймовірність того, що діти помиряться швидше, вкрай висока.

Якщо ваша дитина вирішив кинути друга, підкажіть йому, як завершити відносини з найменшими втратами та негативними емоціями, а найголовніше — як не скривдити іншої людини. Доречно буде з чадом прорепетирувати «прощальну промову», підбираючи для неї менш образливі і категоричні фрази. Краще не говорити: «Ти не вмієш грати у футбол, мені стало з тобою нудно». Замість цієї фрази можна сказати: «Я почав відвідувати футбольну секцію, і в мене не залишається вільного часу».

Коли сварка відбувається у вашому будинку

Сварка застає дітей в будь-якому місці, але якщо вона відбувається у вас вдома, у ваших силах допомогти хлопцям залагодити конфлікт. Спочатку подібна ситуація може застати вас зненацька, і ви розгубитеся, адже зробити зауваження гостю, тим більше одної своєї дитини ніяково, та й виявити винуватця сварки деколи важко.

Перш ніж робити які-небудь дії, подумайте про те, що на місці дитини, яка погано поводиться в чужому будинку, може виявитися ваш син або дочка, отже, до вирішення конфлікту важливо підходити делікатно. Ви помирите дітей, і при цьому не раните їх самолюбство, якщо будете справедливими по відношенню до кожного з них.

Алгоритм дій

Виберіть «нейтральну територію» (загальну кімнату, але не дитячу) для примирної бесіди і відведіть туди хлопців. Спочатку свою версію подій запропонуйте озвучити своїй дитині (якщо ви надасте таку можливість його приятеля, він може налаштувати вас проти нього), після чого вислухайте пояснення гостя. Контролюйте ситуацію: не дозволяйте дітям перебивати дуг одного, зробіть акцент на тому, що всі повинні проявляти повагу, і кожен отримає можливість висловитися. Якщо хтось із хлопців постійно сперечається, заперечує, перекрикує, поясніть, що інша дитина буде починати свою розповідь спочатку стільки разів, скільки його будуть перекрикувати. Коли всі пояснення озвучені, ви можете поцікавитися, як, на думку хлопців можна виправити ситуацію. Якщо спроби знайти спільну мову виявилися марними, запропонуйте приятелям свої варіанти примирення: потиснути один одному руки і пообіцяти забути минулі образи, відволіктися за переглядом улюбленого мультфільму або чашкою гарячого какао. Якщо вам так і не вдалося помирити хлопців, дозвольте кожному побути на самоті, надавши на короткий час особистий простір – нейтральну кімнату. Після чого порекомендуйте зайнятися чимось абстрактним: відправитися на прогулянку, пограти в настільну гру, прибрати іграшки, почитати казку за ролями.

І у висновку наведемо, мабуть, найголовніше правило, яке свідчить: дитина має право вибирати, з ким йому дружити, а з ким – ні. Не чиніть тиск на чадо, не наполягайте на власних бажаннях, навіть якщо, на вашу думку, дитина ще занадто малий, щоб будувати повноцінну дружбу. В іншому випадку його буде мучити почуття провини, яке виникло на грунті вашого невдоволення.

автор статті Гуляєва Анастасія Олексіївна, педагог-філолог, журналіст

Новости

Где купить автомобильный держатель для телефона

Аксессуары сейчас делают практически для всего. Человеку всегда были интересны вещи, которые доставляют ему удобство, а когда в придачу этот аксессуар дает безопасность, то эти вещи становятся хитами

Подарки
Отправляясь за покупкой, помните, что суть подарка – это удовольствие, которое вы  получите, когда увидите радостное лицо вашего супруга, который, получив сюрприз, подумает: «Как она меня понимает и умеет

Федеральное агентство по техническому регулированию
РОССИЙСКАЯ НАЦИОНАЛЬНАЯ СИСТЕМА Метрологию, стандартизацию и сертификацию следует рассмотривать и как инструменты технического регулирования. Техническое регулирование в России обусловлено ее желанием

Великие актеры не получившие оскар
С приходом осени на горизонте появляются первые номинанты нового сезона премии Оскар. Сейчас много шума вокруг фильмов "Дикий", "Судья", "Исчезнувшая" и ряда других фильмов, которые будут выпущены в

Обращение депутата к избирателям
4 декабря нам предстоит сделать выбор, от которого во многом будет зависеть судьба России, республики, района и каждого из нас. Либо мы продолжим поступательное развитие промышленности, сельского хозяйства

Голосование на твц право голоса сегодня
Учитывая нынешнюю ситуацию, которая складывается в стране и в мире, создана современная программа "Право голоса". В ней будут принимать участие политические деятели и всевозможные представители власти.

Великие актеры у которых нет оскара
В этой публикации мы подробно поговорим об исполнителях, не обласканных признанием профессионалов. Перед вами предстанут актеры, у которых нет «Оскара». У эпатажного любимца женщин, обладателя

Простор агентство недвижимости
Агентство недвижимости "Простор" было создано летом 2000-го года. Основой компании стал опытный коллектив сотрудников, работавших вместе на рынке недвижимости Москвы с 1998 года. Базовым направлением

День молодого избирателя
Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления.

Голосование на твц право голоса
Российское ток-шоу «Право голоса» сняли с эфира из-за драки с политологом Томашем Мацейчуком из Польши, который во время записи передачи заявил, что жители России, в отличие, например, от

 
rss