Статьи

 Ціна Медичної Помилки

Опубликовано: 29.09.2018

           

Змінилося за останні 10-15 років правове поле, введення комерційних (платних) послуг, що надаються медичними установами в Росії, привело до того, що численні факти незадоволеності якістю та обсягом наданої медичної допомоги, стали розглядатися правоохоронними органами. Великий резонанс у засобах масової інформації мають факти хабарництва серед медичного персоналу.

3 липня 2009 в інтерв'ю «Російській газеті» Міністр охорони здоров'я і соціального розвитку Т. А. Голікова повідомила: «Це соціальне явище було породжене недостатнім рівнем заробітної плати, недостатнім фінансуванням медичної допомоги. У 90-ті роки була досить важка ситуація в країні. Саме тоді у нас з'явилися платні медичні послуги. Установи стали заробляти за наявності 41-ї статті Конституції про безплатну медичну допомогу. І, на жаль, це треба визнати, за минулі роки це явище не зменшилася, а зросла. Це дуже важко викорінити, але можна. І, звичайно, не одним якимось наказом, не одним зусиллям волі ... »

Власне факти хабарництва часто проходять непоміченими.

Причина тому проста. Замовник, тобто хворий, і він же споживач, отримує те, що він хотів, а саме: якісне лікування або іншу медичну послугу (аналіз, консультацію, рекомендації). З іншого боку, людина в білому халаті отримує матеріальну подяку за надані послуги. Те, що ні держава, ні медичний заклад позбавляються грошей, ні того, ні іншого, не цікавить. При тому, що і держава, і медичний заклад на підготовку і забезпечення медичним обладнанням хабарника, витратили аж ніяк не малі гроші ... Зовсім інакше розглядається процес «висловлення подяки», якщо замовник - хворий - подяка «висловив», і отримав погіршення здоров'я. А нерідко - смерть близької людини ... Трапляється так, що медичний персонал взагалі не надає медичних послуг, просто не лікує, або лікує не від того, що болить або загрожує життю хворого.

Такі випадки найчастіше оприлюднюються. У подібних ситуаціях замовник або родичі починаю бити в усі дзвони, і звертаються в правоохоронні органи.

- Що відбувається далі?

- Хто відповість за скоєне?

- Хто визначає винність або невинність?

- Чим компенсується погіршення здоров'я або біль втрати близької людини?

- Як карають медичний персонал?

На ці питання ми відповімо нижче.

Процесуально. Відповідно до ст. 151 ГК РФ, якщо громадянину завдано моральну шкоду (фізичних чи моральних страждань) діями, що порушують його особисті немайнові права, або які посягають на належні громадянину інші нематеріальні блага, а також в інших випадках, передбачених законом, суд може покласти на порушника обов'язок грошової компенсації такого шкоди. При визначенні розмірів компенсації, суд бере до уваги ступінь провини порушника, інші заслуговують на увагу обставини, а також враховує ступінь фізичних і моральних страждань, пов'язаних з індивідуальними особливостями особи, якій завдано шкоду. Відповідно до ст. 1101 ГК РФ, компенсація моральної шкоди здійснюється в грошовій формі.

Згідно зі ст. 1064 ГК РФ шкоду, заподіяну особі або майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка заподіяла шкоду. Відповідно до ст. 1094 ГК РФ особи, відповідальні за шкоду, спричинену смертю потерпілого, зобов'язані відшкодувати необхідні витрати на поховання особі, які зазнали ці витрати. Допомога на поховання, отримана громадянами, які зазнали ці витрати, в рахунок відшкодування шкоди не зараховується.

Згідно зі ст. 1068 ГК РФ юридична особа відшкодовує шкоду, заподіяну його працівником при виконанні трудових (службових, посадових) обов'язків. Стосовно до правил, передбачених главою 59 ГК РФ «Зобов'язання внаслідок заподіяння шкоди», працівниками визнаються громадяни, які виконують роботу на підставі трудового договору, а також громадяни, які виконують роботу за цивільно-правовим договором, якщо при цьому вони діяли або повинні були діяти за завданням відповідної юридичної особи чи громадянина і під його контролем за безпечним веденням робіт.

Іншими словами на момент подачі заяви, не медичний персонал, а лікувально-профілактичний заклад (ЛПЗ) охорони здоров'я, незалежно від форм власності, в стінах яких мав місце факт неякісного надання медичної допомоги, несе відповідальність за шкоду (збиток), заподіяну громадянам. ЛПУ є належним відповідачем у справі, з нього має бути здійснене стягнення. Застосування акту про амністію відносно винної особи (лікаря) не виключає можливості звернення за захистом прав у порядку цивільного судочинства, тобто шляхом подачі позовної заяви про відшкодування шкоди щодо заснування охорони здоров'я - роботодавця лікаря.

- А чи правий позивач?

- А чи так винні лікарі або медичні сестри?

- Чи правильно встановлено діагноз?

- А якщо навіть неправильно встановлений діагноз, а призначене лікування сприяло одужанню?

Для вирішення подібних складних питань, тих, що каються якості, обсягу, організації медичної допомоги, що, завжди проводиться судово-медична експертиза.

Слід пам'ятати, що відповідальність за шкоду (збиток) настає лише в тому випадку, якщо доведено наявність причинно - наслідкового зв'язку між діяннями (дією або бездіяльністю) лікаря і наслідками, що наступили в пацієнта. Дії (бездіяльність) лікаря можуть розглядатися в якості причини лише за умови, якщо настали наслідки в конкретних обставин були неминучі, закономірні. Погіршення стану здоров'я або настання смерті хворого повинне виступати результатом саме цього, а не якого-небудь іншого діяння.

Розглянемо кілька прикладів, або, як прийнято говорити, випадків із практики.

У місті Z, в центральній районній лікарні був госпіталізований хворий Б., 6 летс діагнозом гострий гангренозна-перфоративного апендицит, місцевий серозно-гнійний перитоніт. На операційному столі хворий помер ...

Експертна комісія, вивчивши представлені слідством матеріали справи, виявила:

хворий Б. був госпіталізований своєчасно, тобто відразу, при зверненні за медичною допомогою; хворий Б. при надходженні в стаціонар, був обстежений правильно і своєчасно (зібраний анамнез, скарги, проведений огляд, пальпація, вимірювання частоти серцевих скорочень, і частоти дихання, вимірювання артеріального тиску, загальний аналіз крові та сечі); лікування, що проводиться хворому Б., відповідало встановленим діагнозом: «гострий апендицит», і було єдино вірним: оперативне втручання, проводилося за життєвими показаннями, і не було йому протипоказано; дефектів або недоліків у наданні медичної допомоги Б., комісія експертів не виявила; хворий Б. страждав приховано протікаючих вогнищевим интерстициальным міокардитом, який було виявлено тільки в ході гістологічного дослідження м'яза серця і ніяк клінічно не проявлявся; несприятливий результат лікування обумовлений характером і тяжкістю захворювань наявних у Б.; в ході проведених судово-медичних, судово-хімічних, судово-гістологічних досліджень комісія експертів не виявила ознак настання смерті внаслідок отруєння або непереносимості лікарських препаратів.

У місті N, в клінічній лікарні надавалася медична допомога малолітній А. (вік 10 місяців), де йому був поставлений діагноз - ларинготрахеїт. Через 12 годин знаходження в стаціонарі настала смерть А. в результаті гострої дихальної недостатності, яка стала наслідком механічної асфіксії обтураційній в результаті закриття просвітів головних бронхів чужорідними предметами - частками деревного вугілля.

Первинна експертиза наявність причинного зв'язку між діями або бездіяльністю медичного персоналу і смертю дитини А. не виявила, тому що вважала, що головну роль у сталася смерті зіграли саме загрозливе життя стан, обумовлений наявністю чужорідного тіла в трахеї, а також особливості даного випадку і ситуації, серйозно ускладнивши постановку правильного діагнозу.

Експерти РЦ СМЕ ретельно вивчили медичні документи і в ході проведення дослідження виявили:

Близько півночі дитині раптово стало погано: він почав плакати, кашляти, а потім і задихатися ... Батьки негайно доставили дитину в стаціонар.

Лікар приймального покою відзначив ознаки задухи у дитини, оглянув його, взяв аналіз крові, і поставив діагноз: «... Гострий ларинготрахеїт, декомпенсований. Чужорідне тіло дихальних шляхів ?..». Наметове план лікування, що складається з фізіотерапії, гормонотерапії, антибактеріальна терапії, лікар свої обов'язки порахував виконаними в повному обсязі.

Дитину з матір'ю перевели в палату і до 4 ранку не турбували, та й самі лікарі не турбувалися, лише в щоденнику відзначили погіршення стану: «... Подих змішаного характеру, за участю допоміжної мускулатури, (втягнення міжреберних проміжків грудної клітини, епігастральній ділянці) ...» .

Враховуючи погіршення в стані, був призначений преднізолон і інгаляції з беродуалом.

Стан дитини прогресивно погіршувався. Вирішивши, що діагноз «гострий ларинготрахеїт» треба підтвердити, об 11 годині дня викликали чергового лор-лікаря, але його не виявилося дома.Еще через півтори години, бачачи, що дитині погано, подзвонили в районний центр і проконсультувалися з реаніматологом, але в лікарні районного центру в реанімаційному відділенні не виявилося вільних місць, а черговий реаніматолог виявився занят.Еще через годину доктора згадали про другу частину діагнозу: «... чужорідне тіло дихальних шляхів ?..». Але в силу жалісливість вести дитину в сусідній будинок по морозу не зважилися, та важкий дитина вже був ... О 14.30. прибув реаніматолог, почав чинити реанімаційну допомогу, але вона виявилася, як випливає з щоденника, неефективною і о 15.20 була констатована смерть А.

Результати розтину показали, що в трахеї і в двох головних бронхах є частинки деревного вугілля, які перекривали доступ повітря в легені. Як частки вугілля потрапили в трахею, а потім в легені дитини, можна тільки здогадуватися: приватний будинок, що повзає дитина взяв незнайомий предмет у рот (вік 11 місяців на увазі «дослідження» навколишнього світу, в тому числі й «на смак») ... На нещастя , цей вік ще й має на увазі недорозвинення багатьох рефлексів, що охороняють наше повсякденне життя. Кашльовий рефлекс не спрацював і дитина аспірованих (просто вдихнув у себе) шматочок вугілля. Кашель ... плач ... лікарня ... смерть.

Експертна комісія (до її складу входили не крім судово-медичних експертів оториноларинголог (лор-лікар) і реаніматолог) прийшла до наступних висновків.

«... Діагноз« ларинготрахеїт »А. був встановлений неправильно. Помилковий діагноз «ларинготрахеїт», виставлений лікарями клінічної лікарні, призвів до невірної тактики лікування хворого, в тому числі і у вигляді інгаляцій, які не могли бути ефективними, що призвело до смерті О..

Встановити діагноз: «чужорідне тіло дихальних шляхів», було можливо. Потрібно було необхідно докладно зібрати анамнез, ретельно оглянути порожнину рота (на наявність дрібних частинок сторонніх предметів, слідів травми слизової), провести рентгенівське дослідження органів грудної клітини (рентгеноскопії та рентгенографії), загальний аналіз крові в момент надходження і провести диференційну діагностику між станами, провідним симптомом яких є ларінготрахеобронхоспазм (дифтерія, кір, бронхіальна астма, чужорідне тіло, папіломатоз гортані та ін). А також проконсультувати у лікаря оториноларинголога і провести ларингоскопії

Смерть О. перебуває в прямому причинному зв'язку з діями (бездіяльністю) медичного персоналу клінічної лікарні міста N ... ».

Експертна комісія відзначила, що при надходженні до стаціонару, стан дитини дозволяло провести йому необхідні діагностичні заходи (рентгенологічні та лабораторні дослідження), однак цього не було зроблено.

Дитині з дихальною недостатністю 1-2-3, лікарі призначили антигістамінний препарат у таблетованій формі. Яким чином його міг приймати дитина, залишається невідомим (оскільки лікарями стаціонару зазначалося утруднення дихання і ковтання).

За 14 годин знаходження дитини в стаціонарі, не була призначена така необхідна інфузійна терапія, спрямована на відновлення дихання і серцевої діяльності. Також не була забезпечена безперервна подача кисню. Примітний той факт, що для обтурації трахеї та бронхів характерний синдром балотування стороннього тіла, або «симптом грюкання» (при кашлі чужорідне тіло піднімається до гортані, потім падає назад) - часом звук настільки гучний, що можна порівняти з бавовною пробки, що вилітає з пляшки шампанського ...

Розглянувши два протилежних прикладу, читач може самостійно зрозуміти, що в першому випадку, в порушенні кримінальної справи і в позові позивачам було відмовлено. У другому випадку, було порушено кримінальну справу, яку розслідували і передали до суду.

Оцінка ступеня завданої моральної шкоди і розмір його компенсації, має суб'єктивний характер і визначається судом, залежно від характеру заподіяних потерпілому фізичних і моральних страждань, а також ступеня вини заподіяла шкоду. У розглянутій останній ситуації суд врахував, що смертю хворого позивачу були заподіяні моральні і моральні страждання, що виразилися в переживаннях за стан сина, а також морально-етичні страждання від втрати близької людини.

Леонов Сергій Валерійович, д.м.н., доцент

Новости

Где купить автомобильный держатель для телефона

Аксессуары сейчас делают практически для всего. Человеку всегда были интересны вещи, которые доставляют ему удобство, а когда в придачу этот аксессуар дает безопасность, то эти вещи становятся хитами

Сайт о казино онлайн
Разговор не про деятельность, которая может развиваться в одном направлении, не про игру, которая из развлечения превратилась в серьезный вид спорта, при этом долгие годы испытывая преобразования и уступая

Женская обувь
Ежегодно мода на обувь диктует новые тенденции: то шпилька актуально, то длинный нос, то круглый, то батильоны, то ботфорты. И все пытаются угнаться за новыми веяниями. Но нельзя забывать, что, самое

Цветы с доставкой
Любители комнатных растений чаще руководствуются внешней красотой того или иного цветка, выбирая растения для дома. Безусловно, красивый цветок способен радовать глаз, одним своим видом улучшая настроение

Отдых трускавец
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ О КУРОРТЕ ТРУСКАВЕЦ 2. МИНЕРАЛЬНАЯ ВОДЫ И СОЛЬ «БАРБАРА 3. ПОКАЗАНИЯ ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ В ТРУСКАВЦЕ 4. Лечебные МЕТОДИКИ, применяемые на курорте 5. САНАТОРИИ и лечебницы ТРУСКАВЦА

Термозвукоизол
Не каждый человек может похвастаться глубокими знаниями в области акустики, а ведь без них трудно разобраться в некоторых звуковых явлениях. Противоречия и странности так и остаются непонятыми простыми

Комплектующие к мебели
В наше удивительное время все мы сегодня получили прекрасную возможность обустраивать интерьеры своих помещений удобно и со вкусом. Но все же, иногда возникают вопросы, которые осложняют данный созидательный

Шуманет
В наше время проблема проникновения шумов в многоквартирные дома стала еще более актуальной. И хотя в строительстве все больше используются новые материалы, этот вопрос все равно остается открытым. Поэтому

Стопзвук
Разного рода вопросы звукоизоляции, особенно в жилых домах, хозяева жилья решают уже после окончания основных работ. Технология возведения не предусматривает специального решения данного вопроса, поскольку

Великие актеры не получившие оскар
С приходом осени на горизонте появляются первые номинанты нового сезона премии Оскар. Сейчас много шума вокруг фильмов "Дикий", "Судья", "Исчезнувшая" и ряда других фильмов, которые будут выпущены в

 
rss