Статьи

Мавзолей Тадж-Махал, історія Тадж-Махала » Жіночий світ

Опубликовано: 29.09.2018

Більшість туристів, які відвідують Індію, мріють, насамперед, побачити один із символів її дивовижної культури - архітектурний шедевр XVII століття - мавзолей Тадж-Махал . Цей пам'ятник унікальний, і сьогодні про нього знає весь світ, а фотографії Тадж-Махала жителі багатьох країн бачать з самого дитинства - в підручниках історії.

Цю споруду можна назвати величним, але воно настільки прекрасно, що це визначення не дуже до нього підходить. Тадж-Махал - повітряний, легкий, сяючий і божественний - не дарма до нього приходять, як до храму.

Цей казковий мавзолей, світлий і досконалий у всіх відносинах, знаходиться на околиці індійського міста Агри, в 200 км від Делі, столиці країни. З Делі легко дістатися до цього місця: якщо їхати поїздом-експресом, то це займе всього пару годин. Можна дістатися й на автобусі, але це буде в два рази довше.

Тадж-Махал називають уособленням любові, пам'ятником красі, мрією і мармурової поемою, і звичайно - перлиною індійської і світової архітектури.

І все-таки ніякі барвисті описи не в силах передати велич і красу цієї споруди. Чому Тадж-Махал вже сотні років виробляє на людей приголомшливе враження, чому при погляді на нього захоплює дух, і хочеться милуватися їм нескінченно?

Напевно, справа не тільки в талантах архітекторів і будівельників минулих століть, але і в те, що називають душею твори, у тому числі і архітектурного - у вічній і нетлінної любові.

Історії кохання завжди хвилювали уяву людей, незалежно від часу і місця дії. Так, через багато століть нас хвилює історія Трістана та Ізольди, Ромео і Джульєтти, Фархада і Ширін. Історія індійського імператора з династії Великих Моголів Джахана і його дружини Мумтаз Махал теж гідна захоплення.

Вони зустрілися, коли їй було 14 років, а він був усього на рік старше, і відразу полюбили один одного. Однак одружитися їм вдалося не відразу, хоча за законами Сходу шлюби в цьому віці були цілком нормальними.

Насамперед, принца одружили на інший, теж принцесі - з політичних міркувань. Звичайно ж, молодий дружині не сподобалося, що її чоловік мріє про іншу, і вона спробувала позбутися своєї суперниці, що не дивно: при дворах королів та імператорів інтриги завжди були звичайною справою.

Незважаючи на те, що в ісламі прийнято багатоженство, закоханим довелося чекати 5 років: так вирішили їх батьки, які чекали сприятливого знака від зірок.

Після весілля принц забув про всі свої дружин (на той час у нього вже був значний гарем), і проводив час тільки з Мумтаз Махал.

Сучасники відзначають, що вона була йому не просто улюбленою дружиною, але також другом і радником у всіх справах, і не залишала чоловіка навіть у військових походах, не боячись труднощів і поневірянь.

За весь час, що подружжю довелося прожити разом, у них народилося 8 синів і 6 дочок, але останніх пологів Мумтаз не пережила. Часті пологи не додають жінкам здоров'я, а 36 років - це не той вік, коли все проходить гладко - навіть у наш час.

Вважається, що це сталося під час одного з військових походів - Мумтаз довелося народжувати в похідному шатрі, і її ослаблений організм не зміг впоратися з інфекцією.

Як би там не було, імператор Джахан сам ледве не помер від горя, і у своєму далеко не похилому віці (він же був усього на рік старше подружжя ) став зовсім сивим, як старезний дід.

Однак він прийняв рішення, яке і зробило їх імена безсмертними: вирішив побудувати для своєї коханої такий прекрасний і піднесений мавзолей, якого ще не бачив світ, і навічно зберегти пам'ять про їх великої любові.

У ті часи Агра була багатим і процвітаючим містом, однією зі столиць імперії Моголів, і мавзолей для Мумтаз Махал було вирішено побудувати там, вибравши місце на березі річки. Дивно, але здається, що боги дійсно благословили це місце - землетрусу не змогли зашкодити усипальниці.

Будівництво тривало 22 роки, і коштувало імперії дуже дорого, але Джахан не зупинявся ні перед чим: він зібрав 20 тисяч робітників, а мармур возили на слонах, яких використовували цілу тисячу, з каменоломні, розташованій за 320 км від міста.

Такий мармур видобували тільки в одному місці: при денному світлі він білий, на сході сонця - рожевий, а при місячному світлі відливає сріблом.

Напівкоштовні камені доставляли з різних країн світу: з Багдада - сердолік, з Тибету - бірюзу, і навіть з Росії везли малахіт - камінь, особливо цінувався на Сході.

Напівпрозорі відполіровані стіни мавзолею інкрустували цими каменями, і виглядало це приголомшливо - у наш час Тадж-Махал, на жаль, вже не так гарний.

Історії точно невідомо, хто саме створив проект Тадж-Махала. За одними джерелами, це був архітектор з Агри Устад-Іса, дуже відомий і шанований в той час, а допомагали йому майстри з різних міст і країн.

Деякі дослідники вважають, що в проектуванні могли брати участь італійські та французькі архітектори, проте стиль, в якому побудований мавзолей, можна назвати повністю східним, так що ця версія навряд чи правдоподібна.

Є також думка, що сам імператор Джахан створив базовий проект Тадж-Махала: він дійсно був дуже освіченою людиною свого часу, розбирався в мистецтві і архітектурі, чудово малював. До того ж натхнення він черпав у любові до своєї померлої дружини - а любов завжди творить чудеса.

Безсумнівно, імператор зумів передати в цьому творінні свою любов до дружини і невтішну скорботу про неї - саме тому Тадж-Махал до досі хвилює серця і нікого не може залишити байдужим.

Мавзолей Тадж-Махал побудований в стилі ісламської архітектури, а по обох його сторонам стоять дві гарні мечеті: червоний пісковик, з якого вони виконані, підкреслює мармурову білизну Тадж -Махала.

Весь дивовижний архітектурний комплекс - це парк, огорожею якому служать галереї з того ж червоного пісковика. Він був задуманий як дорога до мавзолею, а зрошувальний канал з мармуровим басейном проходить через всю його територію, розділяючи на дві частини.

У парку також є ставки і фонтани, і він чітко розпланований - його площа займає 18 гектарів . Розташування Тадж-Махала відрізняється від того, як це прийнято в ісламі - зазвичай палаци та інші споруди розташовувалися по центру саду або парку, а він знаходиться в його кінці.

Чотири викладені плиткою доріжки ведуть до мінарету, і при всій неповторності ансамблю, весь комплекс побудований симетрично. Центральний купол Тадж-Махала, оточений чотирма маленькими куполами, досягає висоти 74 метрів, а на відстані від нього стоять чотири струнких мінарети, оточуючи і немов охороняючи гробницю красуні.

Башти побудовані злегка похило, і це не помилка архітектора - так задумано для того, щоб зберегти мавзолей при землетрусі, але це не знадобилося, хоча місцевість дійсно відрізняється сейсмічною активністю. Мабуть, Тадж-Махал - дійсно справжнє диво ...

приходять до мавзолею люди залишають своє взуття біля початку веде до нього сходи - до Тадж-Махалу насправді ставляться, як до храму . У центрі мавзолею, за різьблений ширмою з мармуру, влаштовані гробниці, але вони помилкові - Мумтаз Махал і Джахан поховані в склепах під підлогою, покритим, як і стіни, візерунками з кам'яних листя і квітів.

Ворота, через які входять до комплексу, прикрашені куполами: їх 22 - стільки ж, скільки років будувався мавзолей.

Після закінчення будівництва Тадж-Махала Джахан хотів побудувати мавзолей і для себе: на іншому березі річки, і зробити його в точності таким же, тільки з чорного мармуру. З'єднати усипальниці повинен був міст, але цьому задуму не судилося збутися.

Спочатку імператор захворів, а потім владу захопив його син, принц Аурангзеб, хоча і не був старшим. Такі історії з насильницьким приходом до влади непоодинокими були в ісламських державах: спадкоємців завжди було багато, а дотримуватися законів хотілося далеко не всім.

Син посадив батька під арешт до кінця його днів, і Джахан змушений був дивитися на мавзолей своєї дружини з фортеці, в якій був укладений. Поруч з ним була його молодша дочка, яку він дуже любив, і після смерті Джахана поховали поруч з Мумтаз - закохані знову з'єдналися, тепер уже навіки.

Вся історія Тадж-Махала - це історія пристрасті, невтішної скорботи і божественного натхнення - почуттів, завдяки яким було створено це дивовижне, найпрекрасніше творіння - пам'ятник великій любові.

Мавзолей Тадж-Махал внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО ще в 1983 році, а в 2007 увійшов до списку Нових чудес світу .

Гатауліна Галина

для жіночого журналу. ru

При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий онлайн журнал. ru обов'язкове

Новости

Где купить автомобильный держатель для телефона

Аксессуары сейчас делают практически для всего. Человеку всегда были интересны вещи, которые доставляют ему удобство, а когда в придачу этот аксессуар дает безопасность, то эти вещи становятся хитами

Лидер бъюти-индустрии
Наличие большого предложения разного рода материалов для швейного производства позволяет расширить предложение на рынке одежды. Конечно, для того чтобы предложить потребителю качественную одежду и прочие

Сайт о казино онлайн
Разговор не про деятельность, которая может развиваться в одном направлении, не про игру, которая из развлечения превратилась в серьезный вид спорта, при этом долгие годы испытывая преобразования и уступая

Женская обувь
Ежегодно мода на обувь диктует новые тенденции: то шпилька актуально, то длинный нос, то круглый, то батильоны, то ботфорты. И все пытаются угнаться за новыми веяниями. Но нельзя забывать, что, самое

Цветы с доставкой
Любители комнатных растений чаще руководствуются внешней красотой того или иного цветка, выбирая растения для дома. Безусловно, красивый цветок способен радовать глаз, одним своим видом улучшая настроение

Отдых трускавец
1. ОБЩИЕ СВЕДЕНИЯ О КУРОРТЕ ТРУСКАВЕЦ 2. МИНЕРАЛЬНАЯ ВОДЫ И СОЛЬ «БАРБАРА 3. ПОКАЗАНИЯ ДЛЯ ЛЕЧЕНИЯ В ТРУСКАВЦЕ 4. Лечебные МЕТОДИКИ, применяемые на курорте 5. САНАТОРИИ и лечебницы ТРУСКАВЦА

Термозвукоизол
Не каждый человек может похвастаться глубокими знаниями в области акустики, а ведь без них трудно разобраться в некоторых звуковых явлениях. Противоречия и странности так и остаются непонятыми простыми

Комплектующие к мебели
В наше удивительное время все мы сегодня получили прекрасную возможность обустраивать интерьеры своих помещений удобно и со вкусом. Но все же, иногда возникают вопросы, которые осложняют данный созидательный

Шуманет
В наше время проблема проникновения шумов в многоквартирные дома стала еще более актуальной. И хотя в строительстве все больше используются новые материалы, этот вопрос все равно остается открытым. Поэтому

Стопзвук
Разного рода вопросы звукоизоляции, особенно в жилых домах, хозяева жилья решают уже после окончания основных работ. Технология возведения не предусматривает специального решения данного вопроса, поскольку

 
rss