Статьи

Дієздатність — коли ви втрачаєте свої права?

Опубликовано: 08.10.2018

Необхідність гуманного ставлення до психічно хворих людей і законне рішення всіх питань , пов’язаних з їх правами та обов’язками визнавалися ще в давнину. Але вперше питання про права таких хворих на державному рівні постало лише в 19-му столітті, коли у Франції з’явився перший законодавчий акт, який охороняє права та інтереси душевнохворих.

Правоздатність і дієздатність громадян

Правоздатність — це наявність цивільних прав та обов’язків, які відповідно до закону даються людині при народженні на все життя незалежно від стану його здоров’я. Цивільні права дають людині можливість приймати різні рішення і здійснювати діяльність в особистому і суспільному житті, дотримуючись законів даної країни.

Але в деяких випадках людина в силу стану свого здоров’я не може приймати жодних рішень і здійснювати дій, тоді постає питання про позбавлення його такої можливості, тобто питання про те, наскільки дієздатний дана людина. Дієздатність — це здатність громадянина здійснювати дії у відповідності зі своєю правоздатністю. Тільки дієздатність може наділяти людину правами і покладати на нього якісь обов’язки. Вона передбачає усвідомленість і правильну оцінку людиною скоєних ним дій з точки зору законів даної країни, а це залежить від ступеня психічної зрілості даного громадянина. Повна дієздатність настає після досягнення особою повноліття, вважається, що з цього віку людина досягає психічної зрілості і набуває той життєвий досвід, який дозволяє психічно здоровій людині приймати правильні рішення і здійснювати всі дії.

Як і чому психічно хворої людини можна позбавити дієздатності

Психічно хворий чоловік володіє як правоздатністю, так і дієздатністю і не може бути в них обмежений на підставі того, що він знаходиться на диспансерному обліку або лікується в психіатричній лікарні з приводу психічного захворювання.

Але якщо в силу свого стану він не може приймати рішень і відповідати за свої дії, то постає питання про позбавлення його дієздатності. Це рішення приймається тільки судом на підставі проведеної судово-психіатричної експертизи.

Для того щоб суд визнав психічно хворої людини недієздатним необхідно поєднання медичного критерію з юридичною, на питання, чи є ці критерії у даного конкретного хворого, відповідає судово-психіатрична експертиза.

Судово-психіатрична експертиза

Судово-психіатрична експертиза проводиться за постановою судово-слідчих органів. Вона може проводитися як в амбулаторних умовах, так і в стаціонарі. Підставою для призначення експертизи є сумнів у психічній повноцінності громадянина.

Психічне захворювання може призвести до безпорадності хворого, неможливості обслужити себе, відсутності критичного ставлення до себе і навколишнього його обстановці. Така людина не може виконувати свої обов’язки, користуватися своїми громадянськими правами, оцінювати свої вчинки. Оцінити наявність і ступінь таких змін в людині може тільки лікар-психіатр у процесі судово-психіатричної експертизи.

У завдання судово-психіатричної експертизи входить визначення стану психічного здоров’я (відсутності або наявності хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану — медичний критерій) і ступінь вираженості цього порушення (збережена або відсутня здатність віддавати собі звіт в своїх діях або керувати ними — юридичний критерій). Поєднання цих двох критеріїв служить підставою для винесення висновку щодо недієздатності.

Правильність будь-якого експертного рішення має важливе соціальне значення. Лікар зобов’язаний бути активним захисником законних інтересів своїх пацієнтів і інтересів суспільства, він несе повну юридичну відповідальність за завідомо неправдивий експертний висновок. Це необхідно тому, що рішення про недієздатність повністю змінює соціальний статус хворого.

Судово-психіатричні експертизи проводяться постійними судово-психіатричними комісіями, наявними у складі психоневрологічних диспансерів. У деяких випадках, коли ці комісії стикаються з труднощами в постановці правильного діагнозу, судово-слідчими органами хворий направляється на експертизу в НДІ загальної та судової психіатрії ім. В.П. Сербського, де встановлюється остаточний діагноз і дається висновок про ступінь вираженості психічної недуги.

Що вирішує суд

Суд на підставі висновку судово-психіатричної експертизи вирішує питання і дієздатності психічно хворої людини, враховуючи, що самостійне здійснення хворим своїх прав може завдати йому чи іншим людям серйозної шкоди і тільки визнання її недієздатною і своєчасне призначення опікуна здатні захистити інтереси, як самого хворого, так і оточуючих.

Якщо суд позбавляє хворого дієздатності, то він втрачає право самостійно приймати будь-які рішення та вчиняти будь-які дії та угоди, передбачені законодавством. Недієздатна людина може бути підданий психіатричному огляду, лікуванню або напрямку в психоневрологічний інтернат без своєї згоди. Без його згоди з ним може бути розірвано шлюб, його дітей можуть передати в дитячий будинок або усиновити і так далі.

Для того щоб цивільні права хворого були дотримані, суд призначає їй опікуна. При поліпшенні психічного стану хворого можливо так само через суд відновлення його дієздатності і зняття опіки.

Галина Романенко

Новости

Где купить автомобильный держатель для телефона

Аксессуары сейчас делают практически для всего. Человеку всегда были интересны вещи, которые доставляют ему удобство, а когда в придачу этот аксессуар дает безопасность, то эти вещи становятся хитами

Широкоформатная печать в Киеве и Днепре
В настоящее время все стараются сделать своим близким уникальный подарок, а не останавливаться на банальных подарках, которые многие потом просто убирают в полку, ни разу ими не пользуясь. Для создания

Федеральное агентство по техническому регулированию
РОССИЙСКАЯ НАЦИОНАЛЬНАЯ СИСТЕМА Метрологию, стандартизацию и сертификацию следует рассмотривать и как инструменты технического регулирования. Техническое регулирование в России обусловлено ее желанием

Великие актеры не получившие оскар
С приходом осени на горизонте появляются первые номинанты нового сезона премии Оскар. Сейчас много шума вокруг фильмов "Дикий", "Судья", "Исчезнувшая" и ряда других фильмов, которые будут выпущены в

Обращение депутата к избирателям
4 декабря нам предстоит сделать выбор, от которого во многом будет зависеть судьба России, республики, района и каждого из нас. Либо мы продолжим поступательное развитие промышленности, сельского хозяйства

Где покупать качественную фотобумагу
На современном отечественном рынке представлено широкое разнообразие фотобумаги. Даже несмотря на то, что сегодня для хранения фотографических изображений, по понятным причинам, все чаще используются

Голосование на твц право голоса сегодня
Учитывая нынешнюю ситуацию, которая складывается в стране и в мире, создана современная программа "Право голоса". В ней будут принимать участие политические деятели и всевозможные представители власти.

Великие актеры у которых нет оскара
В этой публикации мы подробно поговорим об исполнителях, не обласканных признанием профессионалов. Перед вами предстанут актеры, у которых нет «Оскара». У эпатажного любимца женщин, обладателя

Голосование на твц право голоса
Российское ток-шоу «Право голоса» сняли с эфира из-за драки с политологом Томашем Мацейчуком из Польши, который во время записи передачи заявил, что жители России, в отличие, например, от

Простор агентство недвижимости
Агентство недвижимости "Простор" было создано летом 2000-го года. Основой компании стал опытный коллектив сотрудников, работавших вместе на рынке недвижимости Москвы с 1998 года. Базовым направлением

 
rss