Статьи

Цивільно-правовий договір або «приховані трудові відносини». Судова практика як показник основних помилок при оформленні договору ЦПХ

Опубликовано: 21.10.2018

видео Цивільно-правовий договір або «приховані трудові відносини». Судова практика як показник основних помилок при оформленні договору ЦПХ

CIA Covert Action in the Cold War: Iran, Jamaica, Chile, Cuba, Afghanistan, Libya, Latin America

Цивільно-правовий договір або, як його ще називають, договір цивільно-правового характеру – це, як можна судити навіть по його назві, звичайний договір, укладений за правилами цивільного чи господарського кодексу України.


Трудовий договір чи договір ЦПХ – очевидні ризики

Тобто, це дія, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних (господарських) прав і обов’язків.

Як правило, такий договір укладається в письмовій формі і йому притаманні такі ознаки як вільне волевиявлення двох сторін, спрямоване на досягнення певного результату. При цьому, даний результат може досягатися різними способами і не обов’язково за особистої участі сторони договору.

Exposing the Secrets of the CIA: Agents, Experiments, Service, Missions, Operations, Weapons, Army

Цим договір ЦПХ відрізняється, наприклад, від трудового договору, який тісно пов’язаний з особистістю працівника і якому притаманні ознаки підпорядкованості однієї сторони іншій і дотримання певних встановлених правил (правил трудового розпорядку, посадових інструкцій і т.д.)

Останнім часом цивільно-правові договори все частіше використовуються юридичними особами та підприємцями як спосіб документального оформлення обгрунтованості знаходження в своєму офісі (торговельній точці, магазині) фізичної особи, що побічно підпадає під ознаки найманого працівника.

Відповідно, в разі позапланової перевірки інспектора з праці, інспектору пред’являється копія договору ЦПХ як доказ того, що дана особа не є співробітником суб’єкта господарювання.

На жаль, але як правило це призводить до протилежного результату – управління Держпраці штрафує підприємця за неоформленого працівника, базуючись, як на доказі, саме на тексті такого договору.

Ми не розглядаємо в даній статті випадки, коли підприємцями дійсно порушується закон і таким чином ховаються неоформлені співробітники. У той же час, договір ЦПХ дійсно дуже зручна форма виконання разових робіт і потрібно розуміти як скласти його правильно, щоб його не вважали засобом приховування трудових відносин.

Правильніше за все проаналізувати це крізь призму судової практики, адже саме суд ставить крапку в суперечці між службою з праці і підприємцем.

Для цього розглянемо останні судові рішення, прийняті в кінці 2016 – початку 2017 року. А саме:

https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/58535711 https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/58102455 https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/62560797 https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64124268 https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64397576 https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64398978

Аналіз зазначених судових рішень показує наступні основні підстави, за якими суд визнає укладені цивільно-правові договори такими, що приховують трудові відносини:

1. Договір ЦПХ передбачає виконання функцій, властивих саме найманому працівнику згідно класифікатору професій – наприклад головного бухгалтера, менеджера, продавця. Тобто спрямований не на досягнення кінцевого результату (припустимо підготовка разового звіту), а на процес – виконання функцій.

Ситуацію часто робить ще гіршою штатний розклад, за яким є вакантна посаду, яку виконує «контрагент» за договором ЦПХ; його підпис під внутрішніми документами – посадовими інструкціями, правилами трудового розпорядку; облік відвідання ним офісу в табелі обліку робочого часу.

2. Договір ЦПХ містить загальні неконкретні відомості про виконувану роботу. Немає конкретно визначеного результату роботи, обсягу, місця, терміну і вартості виконуваних робіт.

Ситуацію часто погіршує посилання в акті прийому-передачі робіт на виконання роботи згідно з посадовою інструкцією або відсутність конкретно описаної прийнятої роботи, етапу роботи.

3. Договір ЦПХ укладений на виконання робіт, які вимагають спеціального дозволу або ліцензії – наприклад охоронець, сторож.

4. На виконання договору ЦПХ видаються посвідчення, постійні перепустки, оформляється інша внутрішня документація суб’єкта господарювання.

При цьому особливу увагу звертає на себе судова справа № 876/9669/16 (https://www.reyestr.court.gov.ua/Review/64124268), в якій юристи позивача змогли переконати суд саме в цивільно-правовому характері договорів, укладених на прибирання території, наданні первинної медичної допомоги та відбору проб зерна. При цьому вирішальними факторами виступили саме правильні формулювання укладеного договору ЦПХ.

Тому, якщо ви вирішили залучати виконавців за договором цивільно-правового характеру, першим вашим кроком має бути юридичний аудит вже укладених договорів і дуже уважне ставлення до змісту укладаємих.

Не радимо вам брати зразки з інтернету, та як наш досвід говорить, що в кожному конкретному випадку договір ЦПХ потрібно розробляти індивідуально.

Дата актуалізації статті – 2017р.

Якщо стаття була Вам корисна, Ви можете поділитися нею:

Новости

Где купить автомобильный держатель для телефона

Аксессуары сейчас делают практически для всего. Человеку всегда были интересны вещи, которые доставляют ему удобство, а когда в придачу этот аксессуар дает безопасность, то эти вещи становятся хитами

Широкоформатная печать в Киеве и Днепре
В настоящее время все стараются сделать своим близким уникальный подарок, а не останавливаться на банальных подарках, которые многие потом просто убирают в полку, ни разу ими не пользуясь. Для создания

Федеральное агентство по техническому регулированию
РОССИЙСКАЯ НАЦИОНАЛЬНАЯ СИСТЕМА Метрологию, стандартизацию и сертификацию следует рассмотривать и как инструменты технического регулирования. Техническое регулирование в России обусловлено ее желанием

Великие актеры не получившие оскар
С приходом осени на горизонте появляются первые номинанты нового сезона премии Оскар. Сейчас много шума вокруг фильмов "Дикий", "Судья", "Исчезнувшая" и ряда других фильмов, которые будут выпущены в

Обращение депутата к избирателям
4 декабря нам предстоит сделать выбор, от которого во многом будет зависеть судьба России, республики, района и каждого из нас. Либо мы продолжим поступательное развитие промышленности, сельского хозяйства

Где покупать качественную фотобумагу
На современном отечественном рынке представлено широкое разнообразие фотобумаги. Даже несмотря на то, что сегодня для хранения фотографических изображений, по понятным причинам, все чаще используются

Голосование на твц право голоса сегодня
Учитывая нынешнюю ситуацию, которая складывается в стране и в мире, создана современная программа "Право голоса". В ней будут принимать участие политические деятели и всевозможные представители власти.

Великие актеры у которых нет оскара
В этой публикации мы подробно поговорим об исполнителях, не обласканных признанием профессионалов. Перед вами предстанут актеры, у которых нет «Оскара». У эпатажного любимца женщин, обладателя

Голосование на твц право голоса
Российское ток-шоу «Право голоса» сняли с эфира из-за драки с политологом Томашем Мацейчуком из Польши, который во время записи передачи заявил, что жители России, в отличие, например, от

Простор агентство недвижимости
Агентство недвижимости "Простор" было создано летом 2000-го года. Основой компании стал опытный коллектив сотрудников, работавших вместе на рынке недвижимости Москвы с 1998 года. Базовым направлением

 
rss